
Wybór oświetlenia niestety nie kończy się na zakupie odpowiedniej lampy. W zależności od tego czy jest to oświetlenie łazienki, kuchni, salonu czy miejsca pracy wybieramy różne oprawy. Równie ważne jest wybranie odpowiedniego źródła światła. Tylko jak czytać te wszystkie oznaczenia na opakowaniu żarówek? Każdy z nas wie jaki klimat chce osiągnąć w danym pomieszczeniu. Czy chce aby było przytulnie czy jednak potrzebuje silnego natężenia światła o zimnej barwie. Najważniejsze parametry żarówek dla zwykłego użytkownika to:
- Moc - Podawana jest w watach (W). Im większa moc żarówki tym silniejsze natężenie światła uzyskujemy. W przypadku lamp LED najważniejsza nie jest już moc lecz wartość nominalnego strumienia świetlnego podawana w lumenach (lm).
- Nominalny strumień światła – Wielkość tę określa się na podstawie stopnia oddziaływania światła na oko. Im więcej lumenów, tym więcej światła.
- Temperatura barwowa – Jednostką jest 1K (1 Kelwin), określa barwę światła – odcień bieli. Im więcej więcej na oznaczeniach Kelwinów tym barwa będzie cieplejsza. Przykładowo emperatura barwowa światła w zakresie od 2700 K do 3000 K odpowiada barwie ciepłobiałej, z kolei zakres od 5000 do 6500 K odpowiada barwie zimnobiałej lub dziennej.
- Typ trzonka - Określają go litery oznaczające kształt oraz cyfry podające jego wymiary w milimetrach. Najpopularniejsze to: E27, E14, GU5,3. Przy wszystkich lampach jest określony gwint żarówki jaką powinniśmy zastosować. Jak wyglądają poszczególne gwinty możemy obejrzeć w tym miejscu link.