
Kuchnia to pomieszczenie, które łączy w sobie wiele funkcji. Służy nie tylko do przyrządzania posiłków, ale jednocześnie bywa używana jako jadalnia, a gdy jest otwarta na pozostałą część domu lub mieszkania jej wygląd wpływa na to, jak odbieramy sąsiadujące z nią wnętrza. Przy projektowaniu oświetlenia kuchni trzeba więc zwrócić uwagę na wystarczającą ilość światła w poszczególnych strefach: przy płycie kuchennej, blacie, nieopodal zlewozmywaka, a także przy stole. Ważny jest również wygląd użytych opraw. Zobaczmy, jakie oświetlenie sprawdzi się w kuchni najlepiej.
Rodzaje oświetlenia kuchennego i typy używanych lamp
Oświetlenie w kuchni zwykle można zaliczyć do jednej z trzech grup: lamp oświetlających pomieszczenie, opraw doświetlających konkretne miejsca oraz światła dekoracyjnego. Lampy, których zadaniem jest dostarczenie rozproszonego światła, zapewniającego odpowiednią jasność w całej kuchni, są najczęściej umieszczane na suficie. W tej roli sprawdzają się zarówno żyrandole kuchenne, jak i plafony. Można zdecydować się również na kilka punktów świetlnych, jeśli powierzchnia pomieszczenia jest nieco większa. W takiej sytuacji lampy mogą również pełnić funkcję oświetlenia punktowego. Stosunkowo często wykorzystywane są w ten sposób zarówno lampy wiszące, jak i oprawy montowane w sufitach podwieszanych czy też bezpośrednio nad szafkami.
Lampy, które mają oświetlać poszczególne miejsca to zwykle oświetlenie podszafkowe. Jest ono chętnie wybierane, ponieważ wiszące nad blatem szafki często zasłaniają światło z innych źródeł, a i my sami stojąc przy blacie, również możemy rzucać dodatkowy cień na miejsce, w którym chcemy wykonywać różne prace kuchenne. Wśród opraw podszafkowych znajdują się zarówno specjalne listwy świetlne, jak i pojedyncze światła kierunkowe. Ciekawym rozwiązaniem są też oprawy stanowiące jednocześnie dolną półkę szafki.
Ważnym elementem oświetlenia kuchennego są także oprawy dekoracyjne. Istnieje wiele rodzajów lamp, które mogą podkreślać wygląd poszczególnych fragmentów wystroju – od typowego oświetlenia meblowego montowanego w szafkach, aż po diody LED montowane w fugach między płytkami ceramicznymi lub kamiennymi.
Wraz z modą na używanie bezpośrednio nad blatem szafek kuchennych elementów ze szkła czy odbijających światło metali lub laminatów coraz więcej osób decyduje się na stosowanie oświetlenia punktowego, które podkreśla ten element wystroju, jednocześnie wpływając na zwiększenie jasności w całej kuchni.
Interesującym, a zarazem praktycznym rozwiązaniem, jest również montowanie dodatkowego kompletu oświetlenia ogólnego, które ma znacznie mniejszą moc i oświetla jedynie wybrane części pomieszczenia, np. okolice lodówki, zlewozmywaka oraz przejście między szafkami. Jest to bardzo przydatne w nocy, gdy nie chcemy włączać lamp świecących bardziej intensywnie.